Hoş Geldiniz, Ücretsiz Kayit Ol
Üye Girisi
Sepetim
Bugün;  22 Mayıs 2019 Çarşamba  -  

AĞAÇ AŞ 2 MİLYON GÜL ÜRETİYOR


İstanbul’da gül vakti yaşanıyor. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ yılda 2 milyon gül üretimi gerçekleştirirken, bu üretimlerden 1,5 milyonunu İstanbul peyzajında kullanıyor


İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Peyzaj Mimarı ve Pazarlama Şefi Uğur Pulat, Alibeyköy fidanlığında üretilen güllerin 1,5 milyon adedinin İstanbul'daki peyzaj projelerinde kullanıldığını anlattı. Pulat, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ dünyaca ünlü peyzaj gülleriyle 2005 yılında yapılan anlaşma ile Türkiye'deki tek yetkili üreticiliğe sahip oldu. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de toplam gül üretimi yaklaşık yıllık 2 milyona ulaşıyor. Bu üretimin 1,5 milyonu İstanbul genelinde kullanılıyor, 500 bini de diğer il ve ilçe belediyelerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, şirketlere satılıyor. Mayıs ayında İstanbul'un park ve bahçelerinde, refüjleri ve mezarlıklarında peyzaj güllerinin renkli şölenini izleyebilirsiniz. Bu gül şöleni ocak ayına kadar da devam edecek" dedi.

İstanbul’da Caddebostan’dan Pendik’e kadar sahil boyundaki tüm yeşil alanlarda rengarenk ve mis kokulu harika gülleri görebilirsiniz. Avcılardan, Boğaziçi köprüsüne kadar; Emirgan, Sarıyer, Avcılar, Florya sahilleri de güllerle donatıldı. E-5 ve TEM otoyolu kenarlarındaki yeşil alanlarında da gülleri görmek mümkün. Peyzaj Gülleri yerli üretim desteklenerek Adapazarı’nda Pamukova ve Geyve’de, Bursa’da Kestel ve Yenişehir’de, Yalova’da Çınarcık’da ve Antalya’da Serik ilçelerinde yerli üreticilere ve köylülere gerekli eğitimler verilerek üretiliyor. Bu şekilde yerli üretime ve özellikle de kadın istihdamına katkı sağlanıyor. Üreticilerin uluslararası standartlarda ürünler elde etmesiyle peyzaj materyalleri üreten sektörün gelişimine destek olunuyor.


26.05.2018
 

Yorum Ekle
Adınız *    
Soyadınız *    
E-Posta *    
Güvenlik Kodu *  
 
 
* Doldurulması zorunlu alanlarSektörel Haberler
İ.B.B. Bahçe Market
Real Time Analytics