Hoş Geldiniz, Ücretsiz Kayit Ol
Üye Girisi
Sepetim
Bugün;  23 Temmuz 2019 Salı  -  

‘Millet Bahçelerini’ Peyzaj Mimarları Güzelleştirecek


Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) bünyesindeki Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi tarafından, ‘Millet Bahçeleri ve Bitki Kullanımı’ konulu panel düzenlendi.


Konuşmacılar

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Konferans Salonu'ndaki panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Hakan Altınçekiç yaparken konuşmacı olarak ise Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı, Başak Taş Özdemir, Dr. Deniz Aslan, Prof. Dr. Hayriye Eşbah Tuncay, Prof. Dr. Hüseyin Dirik, İstanbul Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Murat Ermeydan, Dr. Murat Memlük, Prof. Dr. Mustafa Var, Dr. Oktan Nalbantoğlu, Riccardo Disperati ve Savaş Akcan yer aldı.

 

 Şehirlere göre proje

Panelde peyzaj ve millet bahçelerinin yapım aşamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği, şehre göre proje yapılandırmalarının oluşumu konuları tartışıldı. Bitki türleri ve milli bitki kullanımı hakkında konuşan uzmanlar milli bitkinin yetiştirilmesinin ve kullanılmasının önemine değindiler.

 

 Hangi bitkiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birçok şehirde yapılacak olan eski stadyumların millet bahçesine dönüştürülmesi projeleri kapsamında mimarların projedeki yeri ve millet bahçelerde hangi bitkilerin kullanılacağı konulanının ele alındığı panel oldukça verimli geçti.

 

100 günlük plan

Panelde ayrıca 100 günlük eylem planı hazırlanması için adımlar atılması bu plan çerçevesinde çalışılması kararlaştırıldı. Böylelikle peyzaj mimarları öncülüğünde oluşturulacak olan kurullar millet bahçelerindeki bitkiler ve türleri üzerine titiz bir çalışma yürütecek.

 

Tasarım ve uygulama

Panelde konuşan İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan, yüz günlük çalışma programıyla beraber büyük millet bahçeleri için yapılacak tasarım ve uygulama projelerinin bazılarının uluslar arası bir yarışma halinde yapılmasının daha anlamlı olacağını söyledi.

 

Kaçırılmaz fırsat

Yeşil alanlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ermeydan her yerin betonlaştığını, yeşil alanların artık buluşma mekanları olduğunu, peyzaj mimarlarına ve şu anda sektör içinde bulunan girişimciler için bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu belirtti.

 

Halkın istekleri

Hayriye Eşbah Tuncay’ da yaptığı konuşmasında, “Millet bahçelerinin önemi kent içerisinde fonksiyonunu kaybedip yeniden işlenerek vatandaşlara güzel bir alan sunmak olacak. Kentin yeşil alan sisteminin önemli bir yüzdesini oluşturan büyük bir alan meydana çıkacak. Bundan dolayı halkın isteklerine ve sosyokültürel olarak pek çok beklentiye cevap verecek alanlar oluşturmalıyız. Ekolojik rezerve konusunda pek çok gelişme kaydettik” dedi.

 

Ulusal anlamda

Tuncay konuşmasının devamında, millet bahçelerinin kentsel açıdan çok büyük bir hareket olduğunu ve ülkemiz coğrafyasının sektör için uygunluğunun bir şans olduğunu belirtti. Tuncay ayrıca sektörün önümüzdeki dönemlerde ulusal anlamda ön plana çıkarak, yeni meslektaşlarına katkı sağlamak adına bu tür bahçe projelerinin itici bir güç olacağını söyledi.


13.10.2018
 

Yorum Ekle
Adınız *    
Soyadınız *    
E-Posta *    
Güvenlik Kodu *  
 
 
* Doldurulması zorunlu alanlarSektörel Haberler
İ.B.B. Bahçe Market
Real Time Analytics