Hoş Geldiniz, Ücretsiz Kayit Ol
Üye Girisi
Sepetim
Bugün;  23 Temmuz 2019 Salı  -  

BAKAN KURUM: “TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER İÇİN 5.3 MİLYON METREKARE ALAN KİRALANDI”


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilaç ve kozmetik sektöründe 131 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yerli üretiminin arttırılması amacıyla Hazine taşınmazlarının uygun bedel ve koşullarla kiralanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Bakan Kurum, lavanta, gül, ada çayı, kekik, çörek otu, kinoa gibi bitkileri yetiştirmek amaçlı 8 milyon metrekare yüz ölçümlü taşınmazın geçtiğimiz ilana çıkarıldığını hatırlatarak, bu alanın 5.3 milyon metrekaresinin kiraya verildiğini belirtti. Kurum, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak Türkiye'de tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda Hazine taşınmazlarının kiraya verildiğini belirten Kurum, şöyle devam etti:

"Ülkemizde ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan, lavanta, gül, ada çayı, kekik, çörek otu başta olmak üzere 131 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yerli üretiminin arttırılarak ithalatının azaltılması amacıyla Hazine taşınmazlarını uygun bedel ve koşullarla kiraya veriyoruz. Hazine taşınmazları, üretim yapmak isteyenlere rayiç bedelin binde biri üzerinden, çok yıllık bitkiler için 10 yıla, tek yıllık bitkiler için ise 5 yıla kadar kiraya verilmektedir."

 

*"BAŞVURU SÜRESİ DEVAM EDİYOR"*

Bakan Kurum, geçen yıl lavanta, gül, ada çayı, kekik, çörek otu, kinoa gibi bitkileri yetiştirmek amaçlı 8 milyon metrekare yüz ölçümlü taşınmaz ilanına çıkıldığını, bunun 5,3 milyon metrekaresinin kiraya verildiğini vurguladı.

Kiraya verilen yerlerde bitkilerin yetiştirilmeye başlandığını aktaran Kurum, "Ayrıca bu üretim seferberliğine hız vermek amacıyla, 2019 yılında 10 milyon metrekare yüz ölçümlü Hazine taşınmazının ilana çıkarılmasını hedefliyoruz. Halen 'www.milliemlakgov.tr' adresinde başta Bursa, Aydın ve Antalya illeri olmak üzere 10 ilde toplam 4,6 milyon metrekare yüz ölçümlü Hazine taşınmazı ilanda ve başvuru süresi devam ediyor." diye konuştu.

 

*KİRALAMA YAPILACAK KİŞİ PUANLAMAYLA BELİRLENİYOR*

Kurum, tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri için kiraya verilmesinde başvuru sahipleri arasından kiralama yapılacak kişiyi belirlemek amacıyla puanlama yapıldığını söyledi.

Puanlama yapılırken öncelik hakkı tanınan bazı kriterler olduğunu anlatan Kurum, "Kadın girişimci veya 18-40 yaş arası genç çiftçiler, ziraat mühendisi ya da ziraat teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet eden ya da kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tıbbı aromatik/süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik kooperatif vb. gibi üretici örgütlerine öncelik hakkı tanınıyor." bilgisini verdi.

Bakan Kurum, kiralama yapanların yüzde 20'sinin kadın girişimcilerden oluştuğunu da belirtti.


29.04.2019
 

Yorum Ekle
Adınız *    
Soyadınız *    
E-Posta *    
Güvenlik Kodu *  
 
 
* Doldurulması zorunlu alanlarSektörel Haberler
İ.B.B. Bahçe Market
Real Time Analytics